Jdi na obsah Jdi na menu
 


David Jura

 

1) Jaké byly tvé začátky v hokejbale, hrál si jen za Slzu nebo si vystřídal více týmů?
Mé začátky v hokejbale? No, jako malí kluci jsme "mlátili banďák" u nás ve Vladislavi na parkovišti před obecním úřadem, z čímž byla spojená rozbitá okna a omlácená omítka - to vše jsme museli opravovat, ale v tý době jsme ještě neznali internet a pod., tak jsme vše dali do původního stavu a hráli dál...Poté nám obec umožnila si zbudovat hřiště s prosívkou, což jsme si také udělali sami. Dnes už byste to hřiště nenašli, je z něj skládka, protože po nás už nebylo nikoho, kdo by na něm hrál. Mé začátky v bráně byly také jednoduché, jako lapačka výborně posloužila kšiltovka a vyrážečka? To byl v té době zbytečný přepych :-). Na nové hokejky nebylo, tak jsem si lepil zlámané brankářské hokejky, co vyhazovali brankáři z okresního přeboru a vystužoval je plechem, který jsem brával taťkovy z kovárny, takže hokejky byly značně těžké a občas od nich šlehaly jiskry, když se hrálo na betonu :-). K pravému hokejbalu jsem se dostal mnohem později. V podstatě mě k němu přivedl Honza Moudrý. Nejprve jsme chodili každý pátek v Třebíči na Polanku, moje 1. sezóna byla v době, kdy se hrála pouze okresní liga, což nemělo valnou úroveň. Pěkné zápasy se odehrávaly až v následné 2. hokejbalové lize, ve které jsme dosáhli na 2 místo, což byl i můj nejhezčí hokejbalový zážitek - ta sezóna opravdu stála za to. V podstatě jsem hrál jen za Slzu.
 
2) V soutěži nyní probíhá zimní přestávka, jak by si podzimní část zhodnotil?
Podzimní část se nám moc nepovedla, především úvod soutěže byl více měně slabý, naštěstí jsme se trošku probudili a nějaké body uhráli, takže myslím, že když budem pokračovat v podobném duchu na jaře, tak bychom nemuseli být zklamáni.
 
3) V zimní pauze chytáš i za hokejový klub. Za který klub chytáš? Můžeš popsat rozdíly v chytání na hokejbale a v hokeji?
V hokeji chytám za HC Draci Vladislav, hrajeme Náměšťskou hokejovou ligu ( tzv. NHLcup), dělám zde i vedoucího týmu, což je poměrně svazující a nezávidění hodná funkce a jak to tak pozoruju tady v Slze, tak s organizací je to všude těžké :-). Poslední sezóny jsme měli vzrůstající tendenci, sezónu od sezóny jsme byli lepší a lepší, bohužel letošní ročník se nám zdaleka tolik nedaří a probíhající sezóna je prozatím zklamání, ale uvidíme, do konce je ještě dost času. Končíme v polovině března a o novinku letošní sezóny, tedy o play off, se ještě chceme porvat. 
Největší rozdíl v chytání v hokeji a v hokejbale je bezesporu puk, respektive míček. V hokejbale mi nevadí snad nic, ani fakt, že místo bruslí mám boty. Pohyb v brankovišti se dá zvládnout. Ale míček - to je zlo. Co ten nadělá za neplechy ve vzduchu, na to se opravdu těžko zvyká. Míček během letu změní výšku během zlomku vteřiny, ani nevíte, jak a na to se opravdu hodně špatně reaguje. V hokeji góly od červené čáry nepouštím, v hokejbale tomu bohužel tak není. Když to řeknu jednoduše, tak puk se mi chytá mnohem lépe než míček. Nevím, zda to tak mají i ostatní gólmani, ale já osobně s tím problém mám.
 
4) Dáváš si nějaké předsevzetí do roku 2011? 

Rok 2011 vidím z mého pohledu jako přelomový. Všichi o mně vědí, že hokej je u mně na 1. místě. Bohužel se u mně vyskytly během této sezóny zdravotní potíže, takže bych byl rád, kdyby jsem se o porci zápasů mohl podělit s mými brankářskými kolegy. Jiří Schönberger je zkušenost sama a Jakub Pojer je mladej kluk, který má vše před sebou. Tudíž si myslím, že je to vynikající dvojice pro budoucnost Slzy. Co se týče mé osoby, tak týmu budu chtít pomoct co nejvíce budu schopný v jarní části a po sezóně se budu rozhodovat, co dál.

Díky za rozhovor. Dejv